Koncerter

KOMMENDE KONCERTER

Karmen Rõivassepp Quartet - gå til billetkøb

-----------------------------------------------------
SOMMERLUKKET JULI OG AUGUST
-----------------------------------------------------

Eline Hellerud Åsbakk feat. Svaneborg Kardyb og Stangness - gå til billetkøb
Tineke Noordhoek - gå til billetkøb
Heine Hansen Trio -  - gå til billetkøb
I Think You're Aweseome -  - gå til billetkøb

KONCERTHISTORIK

2022


  • 19.05: Cecilie Strange Quartet (Cecilie Strange (saxofon), Jonas Berg (klaver), Thommy Andersson (bas), Esben Laub von Lillienskjold (trommer))

  • 22.04: Niclas Knudsen Trio (Niclas Knudsen (guitar), Daniel Franck (bas), Kresten Osgood (trommer))

  • 18.03: Lis Wessberg Yellow Map  (Lis Wessberg (trombone), Lennart Ginman (bas), Jeppe Gram (trommer), Steen Rasmussen (piano))

  • 25.02: Jacob Gurevitsch Trio (Jacob Gurevitsch (guitar), Bastian Sjelberg (bas), Kristoffer Sjelberg (trommer))


  • 21.01: Kutimangoes (Michael Blicher (saxofon og fløjte), Gustav Rasmussen (trombone og guitar), Aske Drasbæk (saxofon), Johannes Buhl Andresen (rhodes og keyboard), Casper Mikkelsen (trommer), 
    Magnus Jochumsen (percussion))



2021

  • 26.11: Snorre Kirk & Stephen Riley (Stephen Riley (tenorsax), Snorre Kirk (trommer), Magnus Hjorth (piano), Anders Fjeldsted (bas))

  • 29.10: Kasper Staub Trio (Kasper Staub (piano), Jens Mikkel Madsen (bas), Anders Vestergaard (trommer))

  • 29.10: Little North (Benjamin Nørholm Jacobsen (piano), Martin Brunbjerg Rasmussen (bas), Lasse Jacobsen (trommer))

  • 02.10: Wallace Wamberg (Oilly Wallace (sax) og Johannes Wamberg (guitar))

  • 02.10: Eliel Lazo Trio (Eliel Lazo (perc), Zacharias William (guitar), Kjeld Lauritzen (hammond))

  • 03.09: Emil de Waal+ Gustaf Ljunggren og Mads Hyhne feat. Nulle (Emil de Waal (trommer), Gustaf Ljunggren (diverse), Mads Hyhne (trombone), Nulle (klarinet))

  • 07.07: Jonathan Andersen Quartet: Jacob Anderskov (piano), Magnus Thuelund (altsaxofon), Karsten Bagge (trommer), Jonathan Andersen (kontrabas)

  • 06.07: Flegmatic Moods (Tineke Noordhoek (vibrafon), Christina von Bülow (saxofon og fløjte), Jeppe Holst (guitar), Anja Lillemæhlum (cello)

  • 05.07: Night Repair (Martin Stender (saxofon), Henrik Olsson (guitar), Jeppe Skovbakke (bas))

  • [coronanedlukning]


2020

 

  • 06.11: Mandipira/Lauritsen/Gade/Frost (Miriam Mandipira (vokal), Kjeld Lauritsen (hammond), Per Gade (guitar), Søren Frost (trommer))

  • 16.10: Mathias Heise Quartet (Mathias Heise (kromatisk mundharpe), Artur Tuznik (klaver), Matthias Flemming Petri (bas), Lasse Funch (trommer))

  • 02.10: Olivier Antunes Trio feat. Mathias Heise (Olivier Antunes (klaver), Mathias Heise (mundharpe), Anders Fjeldsted (bas), Jeppe Gram (trommer))

  • 20.09: Pierre Dørge & New Jungle Orchestra (Pierre Dørge (guitar), Gunnar Halle (trompet), Jacob Mygind (sax), Anders Banke (sax), Kenneth Agerholm (trombone), Irene Becker (keyboards), Thommy Andersson (bas), Martin Andersen (trommer), Ayi Solomon (perc))

  • 18.09: Gunde on Garner (Henrik Gunde (klaver), Nicolas Kock (bas), Carsten Bagge (trommer))

  • [coronanedlukning]

  • 28.02: Hess/AC/ Hess Spacelab w. Special Guest (Nikolaj Hess (piano), Anders AC Christensen (bas), Mikkel Hess (trommer))

  • 21.02: Christina von Bülow Kvartet (Christina von Bülow (sax), Pelle von Bülow, (guitar), Frands Rifbjerg (trommer), Daniel Franck (Bas))

  • 14.02: Claudia Campagnol (Claudia Campagnol (voc./keytar),John Venkiah (keyboards), Carl Mörner Ringström (guitar), Andreas Hatholt (bas), Niclas Campagnol (trommer))


2019

 

  • 28.12: Wonderbrazz (Peter W. Kehl (trompet), Stig Naur (sax/vokal), Ola Åkermann (trombone), Henrik Kjelin (hammond), Esben Duus (trommer), Martin Seidelin (perc))

  • 29.11: Mads Tolling & Jacob Fischer (Mads Tolling (violin), Jacob Fischer (guitar))

  • 22.11: Kira Skov (Kira Skov (vokal), Jakob Dinesen (sax), Mads Hyhne (trombone), Heine Hansen (piano), Anders Christensen (bas) og Jacob Høyer (trommer))

  • 08.11: Viktor Sandström Trio m. Karl-Martin Almqvist (Viktor Sandström (guitar), Karl- Martin Almqvist (sax), Johannes Vaht (bas), Daniel Johansson (trommer))

  • 11.10: Mike Colin Andersen & CC Rider Big Band

  • 27.09: Jan Harbeck Quartet (Jan Harbeck (sax), Henrik Gunde (piano), Eske Nørrelykke (bas), Morten Ærø (trommer))

  • 15.09: Bo Stief – Alex Riel Kvartet (Tomas Franck (sax), Ole Kock Hansen (piano), Bo Stief (bas), Alex Riel (trommer))

  • 10.07: Terkel Nørgaard Trio (Lars Johansson (piano), Jeppe Skovbakke (bas), Terkel Nørgaard (trommer))

  • 10.07: INDRA (Indra Rios-Moore (vokal), Anders Vestergaard (trommer), Benjamin Trærup (sax), Thomas Sejthen (bas))

  • 24.05: Mads Mathias Quartet (Peter Rosendal (piano), Regin Fuhlendorf (guitar), Morten Ankarfeldt (bas), Mads Mathias (vok, sax))

  • 10.05: Snorre Kirk (Jan Harbeck (sax), Magnus Hjort (piano), Anders Fjeldsted (bas), Snorre Kirk (trommer))

  • 03.05: The Henderson Project (Claus Waidtløw (sax), Morten Lund (trommer), Arthur Tuznik (piano), Morten Haxholm (bas)

  • 05.04: Makiko Hirabayashi Trio (Makiko Hirabayashi (piano), Klavs Hovman (bas), Marylin Mazur (ds, perc, vocal))

  • 22.02: Fredrik Lundin – 5 Go Adventuring Again (Fredrik Lundin (sax), Tomasz Dabrowski (trompet), Petter Hängsel (trombone), Joel Illerhag (synth), Anders Provis (Swedish bass harp and percussion))

  • 08.02: Koppel, Møller & Cole (Benjamin Koppel (sax), Søren Møller (piano), Henry Cole (trommer))

  • 03.02: Pistol Trio (Claus Waidtløv (sax), Kasper Vadsholt (bas), Martin Maretti Andersen (trommer))

  • 01.02: Mathias Heise Quadrillion (Mathias Heise (mundharpe, keyboard), Mads Christiansen (guitar), David Vang (bas), Aksel Stadel Borum (trommer))


2018

 

  • 14.12: Martin Schack (Martin Schack (piano), Michael Olsen (sax), Morten Ramsbøl (bas), Morten Lund (trommer))

  • 09.12: A Very Big Band feat. Ann Farholt

  • 07.12: Friis/Eskildsen/AC/Sommer (Live Foyn Friis (vocal), Simon Gorm Eskildsen (piano), Anders "AC" Christensen (bas), Daniel Sommer (trommer))

  • 30.11: Jonas Johansen Blanco Y Negro (Jonas Johansen (trommer), Karl-Martin Almqvist (sax), Abel Marcel (piano), Yasser Morejón (bas), Eliel Lazo (percussion))

  • 25.11: Christina von Bülow Kvartet (Christina von Bülow (sax), Pelle von Bülow (guitar), Anders Fjeldsted (bas), Andreas Fryland (trommer))

  • 23.11: Francesco Cigna & Bob Rockwell Vibration Society (Francesco Cigna (guitar), Bob Rockwell (sax), Erik Ørum von Spreckelsen (piano), Morten Ankarfeldt (bas), Tony Cigna (trommer))

  • 09.11: Organic 3 w. Mathias Heise (Mathias Heise (mundharpe), Niels Ole Sørensen (Hammond), Uffe Steen (guitar), Esben Bach (trommer))

  • 02.11: Anne Mette Iversen New Your Quartet +1 (Anne Mette Iversen (bas), John Ellis (sax), Peter Dahlgren (trombone), Danny Grissett (piano), Otis Brown III (trommer))

  • 12.07: Tobias Wiklund Trio (Tobias Wiklund (kornet), Lasse Mørck (bas) og (trommer))

  • 12.07: Mads La Cours ALMUGI (Mads la Cour (kornet), Lars Greve (klarinet og sax), Andreas Lang (bas), Kasper Tom (trommer))

  • 11.07: INDRA (Indra Rios-Moore (vokal), Benjamin Trærup (sax), Thomas Sejthen (bas) og Knut Finsrud (trommer))

  • 08.07: Richard Andersson NOR (Oskar Gudjonsson (sax), Matthias Hemstock (trommer), Richard Andersson (bas))

  • 08.07: Henrik Pultz Melbye Trio (Henrik Pultz Melbye (sax), Casper Nyvang Rask (bas), Anders Vestergaard (trommer))

  • 07.07: Astro Buddha Agogo (Michael Blicher (saxofon), Dan Hemmer (orgel), Anders Holm (trommer))

  • 07.07: Silent Beauty Trio (Søren Lee (guitar), Nils Davidsen (bas), Martin Andersen (trommer))

  • 25.05: Mark Linn – med Søren Møllers Trio (Mark Linn (sang), Søren Møller (piano), Johnny Åman (bas), Andreas Svendsen (trommer)

  • 13.05: A Very Big Band w. Bob Moreno (Ole Kock Hansens big band)

  • 04.05: Jacob Fischer Trio (Jakob Fischer (guitar), Blarke Falgren (violin), Andreas Møllerhøj (bas))

  • 03.05: Bodilsen, Mezquida, Andersen (Jesper Bodilsen (bas), Marco Mesquida (piano), Martin Andersen (trommer))

  • 20.04: Heine Hansen Trio (Heine Hansen (piano), Richard Andersson (bas), Jakob Høyer (trommer))

  • 23.02: Magnus Thuelund Quintet (Ralph Alessi (trompet), Magnus Thuelund (sax), Nikolaj Hess (piano), Graig Earle (bas), Mark Ferber (trommer))

  • 09.02: Mommaas & Hess (Marc Mommaas (sax), Nikolaj Hess (piano))


2017


  • 29.12: Wonderbrazz (Stig Naur, Henrik Kjelin, Martin Seidelin, Esben Duus, Peter W. Kehl, Ola Åkermann)

  • 15.12: Bévort 3 (Pernille Bevort, Morten Ankarfeldt, Espen Laub von Lillienskjold)

  • 01.12: Pierre Dørge & New Jungle Orchestra (Pierre Dørge, Gunnar Halle, Jakob Mygind, Anders Banke, Kenneth Agerholm, Irene Becker, Thommy Andersson, Ayi Solomon, Martin Andersen, Aviaja Lumholt, Henneth Agerholm)

  • 17.11: Jens Søndergaard Kvartet (Jens Søndergaard, Ole Koch Hansen, Lasse Lundström, Aage Tanggaard)

  • 10.11: Jesper Thorn’s Big Bodies of Water (Jesper Thorn, Marc Méan, Tobias Wiklund)

  • 10.11: Joel Illerhag, The Nephilim Ensemble

  • 02.11: INDRA (Indra Rios-Moore, Uffe Steen, Benjamin Trærup, Thomas Sejthen)

  • 27.10: Christina von Bülow / Ben Besiakov Quartet (Christina von Bülow, Ben Besiakov, Daniel Franck, Frands Rifbjerg)

  • 20.10: Svein Rikard Mathisen, Somebody’s Quartet (Svein Rikard Mathisen, Søren Gemmer, Paul Hinz, Andreas Fryland)

  • 13.10: Jens Søndergaard / Thomas Bornø Duo

  • 13.10: Astro Buddha Agogo (Michael Blicher, Dan Hemmer, Anders Holm)

  • 13.10: Soul Vaccation DK

  • 16.07: Waidtløw/Hess/Haxholm/Schmidt (Claus Waidtløw (sax), Nikolaj Hess (piano) Morten Haxholm (bas), Rasmus Schmidt (trommer))

  • 14.07: Mette Juul (Mette Juul (vokal), Alex Riel (trommer), Per Møllehøj (guitar), Jesper Lundgaard (bas))

  • 09.07: Fiil Free (T. Dabrowski (trompet), HP Melbye (sax), H. Ollson (guitar), M. Fabricius (vibrafon), Lars Fiil (piano), CN Rask (bas), B Heebøll (trommer))

  • 07.07: Trio Rask (Per Møllehøj (guitar), Nils Davidsen (bas), Martin Andersen (trommer))

  • 29.04: Kjeld Lauritzen m. Miriam Mandipira (Miriam Mandipira (vocal), Kjeld Lauritsen (Hammond), Per Gade (guitar), Søren Frost (trommer))

  • 28.04: Kirk Knuffke (Kirk Knuffke (trompet, vokal), Thommy Andersson (kontrabas), Martin Andersen (trommer))

  • 21.04: Mathias Heise Quadrillion (Mathias Heise (mundharpe, keyboard), Mads Christiansen (guitar), David Vang (bas), Aksel Stadel Borum (trommer))

  • 03.03: JVAG – Jonathan Vestergaard Andersen Group (Magnus Thuelund (sax), Thomas Bornø (piano), Jonathan Vestergaard Andersen (bas), Michael Dalgas (trommer))

  • 17.02: Elina Sulkunen (Elina Sulkunen (vokal), Anders Filipsen (keys), Henrik Olsson (guitar), Håkon Berre (trommer))

  • 10.02: Makiko Hirabayashi Trio (Makiko Hirabayashi (piano), Klavs Hovman (bas), Marylin Mazur (ds, perc, vocal))

  • 09.02: Tobias Larsen med Katolysik (Jacob Schjødt (trommer), Thomas Cortes (bas), Andreas Madsen (keys), Kasper Nielsen (guitar), Tobias Larsen (vokal))



2016

  • 18.11: Mikkel Mark Trio

  • 11.11: Låkåmotivo med Pierre Dørge

  • 04.11: Lennart Ginman – Box and Bass + Lars Greve

  • 28.10: Kalaha

  • 21.10: Veronica Mortensen kvartet

  • 14.10: Soul Vaccination

  • 14.10: Suwalski Trio

  • 14.10: Alon Tayar Duo

  • 07.10: Rosendal.Earle.Templeton feat. Nancy Harms

  • 24.09: Judith Owen

  • 23.09: Moonbow

  • 16.09: Morten Haxholm Chordless Quartet


2015

 

  • 27.11: Pernille Bevort Trio med Mads Kjølby

  • 20.11: Thomas Clausen Trio feat. Tomas Franck

  • 13.11: Sinne Eeg & Thomas Fonnesbæk

  • 06.11: Simon Toldam

  • 30.10: Christian Vuust & Aaron Parks

  • 29.10: Indra

  • 24.10: Suzanne Brøgger & Butch Lacy

  • 23.10: Kresten Osgood Kvintet

  • 16.10: Morten Haxholm Quartet feat. Gilad Hekselman

  • 09.10: Per Møllehøj Triomed Frands Rifbjerg og Nils Davidsen

  • 03.10: Lionel Loueke & Sissel Vera Pettersen

  • 02.10: Alex Jønsson

  • 19.09: David Dorůžka Trio feat. Luboš Soukup

  • 11.09: Århus Jazz Orchestra feat. Adam Nussbaum: Plays Wayne Shorter

  • 03.09: Frands Rifbjerg, Søren Kjærgaard, Jonas Westergaard feat. Pia Juul

  • 12.07: Østergaard Art Quartet

  • 11.07: Søren Bebe Trio

  • 10.07: Mads Mathias Quartet

  • 09.07: Morten Schantz Unicorn

  • 08.07: Lars Bech Pilegaard Kvartet

  • 07.07: Gullotti / Løvdal / Landæus / Anderson

  • 06.07: Joakim Milder Trio

  • 05.07: Heenan/Mahall/Danielsen/Løvdal Kontrabasklarinet Kvartet
    + Heenan/Melbye/Windfeld trio

  • 04.07: Rasmus Ehlers & John Roucco duo

  • 03.07: Quarterpounder

  • 15.05: J.A.’s Continuum: Jacob Anderskov – piano, Nicolaj Munch-Hansen – bas, Anders Provis – trommer

  • 08.05: Almaz Yebio Band: Almaz Yebio – vokal, Krister Jonsson – guitar/vokal, Mats Ingvarsson – bas/vokal, Fredrik Lundin – sax / fløjte, Bjorn Jonsson – trommer Christian Is – slagtøj

  • 24.04: Cathrine Legardh Trio: Cathrine Legardh – vokal, Johan Egdetveit – harmonika, Mads Kjølbye – guitar, Morten Ankarfeldt – kontrabas

  • 17.04: Christian Vuust – Pauseland: Jakob Buchanan – flügelhorn, Christian Vuust – tenorsaxofon, Søren Dahl Jeppesen – guitar, Klaus Nørgaard – kontrabas

  • 10.04: ALMUGI 4tet: Lars Greve – klarinetter, Kasper Christiansen – trommer, Andreas Lang – bas, Mads la Cour – kornet

  • 27.02: Bülow/Besiakow Quartet: Christina von Bülow – altsax, Ben Besiakow – piano, Anders Christensen – bas, Frands Rifbjerg – trommer

  • 22.02: DR Big Bandet 50 år

  • 20.02: Birgitte Soojin Trio: Birgitte Soojin – vokal, Hugo Rasmussen – kontrabas, Henrik Silver – tuba

  • 13.02: Dawda Jobarteh – kora, Stefan Pasborg – trommer

  • 06.02: Jesper Bodilsen & Friends: Jesper Bodilsen – kontrabas, Claus Waidtløw – sax, Kasper Villaume - piano



2014

 

  • 29.11: Joona Toivanen Trio: Joona Toivanen (piano), Tapani Toivanen (bas), Olavi Louhivuori (trommer)

  • 21.11: Søren Dahl Jeppesen Quartet: Simon Toldam – piano, Jakob Høyer – trommer, Klaus Nørgaard – bas, Søren Dahl – guitar

  • 14.11: Jens Søndergaard Trio: Jens Søndergaard – saxofon, Thomas Bornøe – piano, Bo Stief – bas

  • 31.10: Mads Kjølby, Fabian Kallerdahl, Morten Ankarfeldt, Snorre Kirk

  • 30.10: The Orchestra - “komposium concert”:
    Darcy James Argue – dirigent, Peter Fuglsang, Kasper Wagner, Hans Ulrik, Lars Møller, Jan Harbeck – Sax, Nikolai Bøgelund, Jakob Riis, Niels Gerhardt – Trombone, Christer Gustafsson, Jesper Riis, Maj Berit Guassora, Hendrik Jørgensen – Trompet, Jonas Johansen - trommer, Kaspar Vadsholt - bas, Per Gade - guitar, Henrik Gunde – piano

  • 16.10: Makiko Hirabayashi Trio: Makiko Hirabayashi - piano, Klaus Hovman - bas, Marilyn Mazur – percussion

  • 08.10: Indra: Indra Rios-Moore – vokal, Benjamin Trærup – saxofon & klarinet, Thomas Sejthen – bas, Uffe Steen – guitar

  • 03.10: Løvdal (s), Landeus (pi), Danielson (b), Gullotti (tr)

  • 26.09: Kreisberg (g), Hoenig (tr), Hess (pi), Haxholm (b)

  • 14.09: Emil de Waal feat. Nulle - med Gustaf Ljunggren og Søren Kjærgaard

  • ?? Elektrojazz (Anders Larsson)

  • 11.07: Søren Gemmer Kvartet + Jesper Zeebert Trio

  • 10.07: Westergaard / Dell / Lillinger + Søren Møller/Ari Hoenig/Dich Oats

  • 09.07: Aron Parks Trio

  • 08.07: Kresten Osgood Kvintet + Jacob Fischer trio

  • 07.07: Butch Lacy very special/Understrøm + Jacob Davidsen

  • 06.07: Clara Vust

  • 04.07: Rasmus Ehlers trio

  • 09.05: Lacy, Løvdal, Dresser, Osgood

  • 02.05: Søren Bebe Trio

  • 11.04: Magnus Thuelund

  • 04.04: Thomas Hass

  • 14.03: Aron Parks og Christian Vuust + Villaume/Bodilsen/Lund

  • 28.02: Alex Jønson Trio + Lubos Soukup

  • 21.02: Baun, Lund & Fonnesbæk

  • 14.02: Løvdal/Møller/Haxholm/Nørgaard

  • 07.02: Aske Drasbæk Group

  • 31.01: Lisbeth Diers Trio

  • 24.01: Elena Setien


2013

 

  • 29.11: Mighty Mouse Trio feat. Francesco Bigoni

  • 22.11: Kresten Osgood Trio

  • 15.11: Mette Juul Band

  • 14.11: Morten Schantz “Unicorn”, feat: Ayi Solomon & Rabab Aomari (dans)

  • 08.11: Mathias Landæus Quartet: Karl Martin Almqvist, Mathias Landæus, Johnny Åman, Jonas Holgersson

  • 01.11: Josefine Cronholm, Paulo Ruosso, Thommy Andersson

  • 25.10: Mads Matthias Kvartet

  • 04.10: Hoenig, Joel Frahm, Søren Møller, Jesper Løvdal

  • 27.09: Anne Mette Iversen, John Ellis, Dave Grisset, Otis Brown III

  • 13.09: Søren Gemmer, Per Møllehøj, Andreas Fryland, Tapani Tolvanen

  • 05.09: Christina Von Bülow, Søren Kristiansen, Jesper Lundgaard

  • 23.08: Mads Vinding, Marilyn Mazur, Jean-Michel Pilc